Nádoby na klíčení semínek mohou být velice různorodé

Proces klíčení může probíhat leckde, podmínkou je pouze dostatek denního světla (bez přímého zásahu slunečních paprsků), v závětří, bez tepelných výkyvů, při pokojové teplotě, ideálně v rozmezí od 19 do 25 stupňů. Vypěstovat si můžete oblíbenou řeřichu, slunečnici, lněné výhonky, čočku, hrášek, ječmen, pšenici, a mnohé další plodiny. Příroda nás obdařila neobyčejnou pestrostí druhů, tak by byla věčná škoda cpát se jen uzeninami a fast foodem.
klíčení cizrny.jpg

V čem klíčit

Možností je více od těch nejstarších způsobů, co se osvědčily po staletí, až k současným moderním. Tím nejznámějším jsou talířky a misky s vatou, nebo s ubrousky. Základem je vždy semínka nechat určitou dobu ponořená ve vodě, kde se proces probouzení k životu nastartuje, a pak už se nechá působit pouze vlhkost z nasáklých semen. Při proplachování se však semínka odplavují, proto je výhodnější využít odkapávací misky, nebo plastová silonová sítka.
Vhodné jsou i keramické misky nebo talíře bez glazury na povrchu. Výborně tu naklíčí řeřicha, vojtěška, len, a jiná drobná semínka. Jde o to, že keramika sama o sobě dobře nasává vlhkost a udržuje optimální mikroklima. Stačí jen postříkat rostlinky rozprašovačem a misku přiklopit průsvitným plastovým deklem s malým otvorem, např. krytem talíře do mikrovlnné trouby.
řeřicha setá sazenice.jpg

Misky na klíčení

Ideální nádobou na klíčení semínek jsou speciální mističky s vnitřními drážkami, které odvádí tekutinu do spodní nádobky. Sestavují se v několika vrstvách na sebe a lze v nich pěstovat najednou i více druhů – v jedné misce čočku, v druhé pšenici, ve třetí řeřichu atd.

Naklíčovací sady

Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání také průsvitné sklenice s perforovanými zátkami a šikmými stojánky pro klíčení většího množství obilovin a luštěnin. Princip spočívá v tom, že se zrna nejprve namočí do sklenice s vodou a po nějaké době se voda slije a obrátí dnem vzhůru, odkud se šíří pouze vlhkost. Speciální víčka a materiál sklenic jsou k tomuto procesu přímo určená, prodávají se samostatně, nebo v celých sadách, jsou velmi pěkným designovým doplňkem na kuchyňské lince, a mohou být vhodným dárkem při různých příležitostech.

About the author