Jedinečná příležitost pro luxusní vína

Čeká vás opravdu důležitá příležitost, výročí, oslava anebo jiná zcela ojedinělá příležitost? Pokud ano, jistě si uvědomujete důležitost a váhu této situace, která si v případě úspěchu zaslouží opravdu velkou oslavu. S tím samozřejmě souvisí také pořádný přípitek, který bychom si za normálních okolností rozhodně nedopřáli. Pokud jste milovníkem vína, jistě sáhněte po luxusních vínech, která jsou zároveň také vhodným dárkem, jež rozhodně potěší. Po jakých vínech tedy sáhnout?

Hrozny vína

Než začneme s přímým výčtem konkrétních druhů řekněme si, že nelze jednoznačně doporučit jedinou zemi, na kterou se máte při výběru zaměřit. Mezi hlavní kvalitní producenty můžeme samozřejmě řadit Francii, Itálie, Španělsko a samozřejmě Česká republika, která se může bez jakýchkoli výčitek řadit mezi světovou špičku. Při výběru je také důležité nezaměřovat se pouze na cenu. Již dávno neplatí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že máte vybírat víno v řádu desítek korun. Jen je důležité vnímat více aspektů najednou, protože někteří producenti si svá vína zbytečně přeceňují, jen za účelem vysokého výdělku. Hlavním ukazatelem nemusí být ani ročník vína, protože některým narůstající léta naopak škodí. Jedná se hlavně o druhy, které nejsou vhodné pro archivaci. Jejich kvalita tak spíše klesá a stejně tak i jejich chuťový zážitek.

Víno ve sklenici

Důležitým aspektem je samozřejmě také vaše preference, tedy jestli si raději pochutnáváte na vínu bílém anebo na červeném. Pokud si nejste jistí, například jedná-li se o dárek, jistě neuděláte žádnou chybu, sáhnete-li po kvalitním a originálním Šampaňském, přímo z Francie. Tuto luxusní záležitost si totiž jen tak někdo sám od sebe nekoupí. Nebude se tak rozhodně jednat o krůček vedle. V kombinaci s jahodami se jedná o opravdu neodolatelnou záležitost.

Budete-li se chtít opravdu odvázat dovolte, abych vám představila víno, které je považované za nejlepší víno světa. Jedná se o italský druh červeného vína, který naleznete pod názvem Barolo. Tato jedinečná záležitost vás vyjde na cenu okolo čtyř tisíc. Není se čemu divit, vezmeme-li v potaz skutečnost, že aby dosáhlo své plné a lahodné chuti, musí nejdříve pěkně deset let uzrát v dubových sudech.

Z našich končin dovolte abych vám představila vinařství, které každoročně obsazuje přední příčky v nejrůznějších vinařských soutěžích a porovnáních. Jedná se o moravské Vinařství Horák, které má opravdu dlouholetou tradici. Na výběr budete mít jak z vína bílého a červeného, tak také z vína růžového. Při výběru si rozhodně také nechte poradit od zkušeného someliéra, který vám jistě bude ochoten sestavit také vhodné menu, které bude s vínem hrát přímo okouzlující hru chutí.

About the author