Kouzelná krajina řeky Dyje
Řeka Dyje je spolu s řekou Moravou a Svratkou nejvýznamnějším moravským tokem. Pomáhá udržovat vodu a vlhkost v krajině, je využívána zemědělci, podél meandrů se vyskytuje několik významných přírodních památek a zároveň zde najdete Národní park Podyjí – jediný národní park na Moravě.
Máte-li v úmyslu zavítat na jižní Moravu, můžete svůj pobyt zaměřit i na přírodní a historické pamětihodnosti, které se právě v blízkosti Dyje nachází. Jsou to především dva nejkrásnější moravské zámky, z nichž každý leží nedaleko přehradní hráze vodních nádrží. Je to Vranov nad Dyjí a zámek Lednice.
Ubytovat se můžete třeba v Lednici hotel, nedaleko zámku, a odtud pak směřovat (nejlépe na kole) do vnitrozemí Lednicko-valtického areálu. Na severovýchodě jej ohraničuje původní koryto Dyje, kde je zachován původní porost lužního lesa, pořádají se zde i plavby výletní lodí. V areálu krajinného parku můžete navštívit stavby v romantickém duchu, které nikde jinde v Evropě nespatříte, např. Janův hrad, Minaret, Apollonův chrám, Lovecký zámeček, Dianin chrám a další.
Proti proudu mezi dvěma přehradami
Vodu v řece Dyji zadržují dvě významné přehrady – Nové Mlýny a Vranovská přehrada. Na obou je možné i koupání a provozování vodních sportů, té Vranovské se dokonce říká „Moravský Jadran“. Pobyt nedaleko zámku Lednice si tak můžete oživit i rekreací u vody, a pokud jej chcete porovnat s Vranovem nad Dyjí, můžete zavítat i do areálu zámku, kde se natáčely dvě české pohádky Andělská tvář a Nesmrtelná teta.
Řeka Dyje se za Břeclaví stáčí jižním směrem a tvoří hranici s Rakouskem, a po několika kilometrech se vlévá do řeky Moravy, a tak pak následně nedaleko Bratislavy tvoří významný přítok Dunaje. Výhodou ubytování v Lednici je právě jeho poloha, lze odtud vycestovat na Slovensko, do Maďarska a Rakouska a pobyt si tak opět zpestřit dalšími krásnými zážitky.