Ubytování v hotelu Lednice na Moravě na břehu Dyje


Kouzelná krajina řeky Dyje

Řeka Dyje je spolu s řekou Moravou a Svratkou nejvýznamnějším moravským tokem. Pomáhá udržovat vodu a vlhkost v krajině, je využívána zemědělci, podél meandrů se vyskytuje několik významných přírodních památek a zároveň zde najdete Národní park Podyjí – jediný národní park na Moravě.

zámek Lednice

Máte-li v úmyslu zavítat na jižní Moravu, můžete svůj pobyt zaměřit i na přírodní a historické pamětihodnosti, které se právě v blízkosti Dyje nachází. Jsou to především dva nejkrásnější moravské zámky, z nichž každý leží nedaleko přehradní hráze vodních nádrží. Je to Vranov nad Dyjí a zámek Lednice.

Ubytovat se můžete tÅ™eba v Lednici hotel, nedaleko zámku, a odtud pak směřovat (nejlépe na kole) do vnitrozemí Lednicko-valtického areálu. Na severovýchodÄ› jej ohraniÄuje původní koryto Dyje, kde je zachován původní porost lužního lesa, pořádají se zde i plavby výletní lodí. V areálu krajinného parku můžete navÅ¡tívit stavby v romantickém duchu, které nikde jinde v EvropÄ› nespatříte, napÅ™. Janův hrad, Minaret, Apollonův chrám, Lovecký zámeÄek, Dianin chrám a další.

Vranovská přehrada

Proti proudu mezi dvěma přehradami

Vodu v Å™ece Dyji zadržují dvÄ› významné pÅ™ehrady – Nové Mlýny a Vranovská pÅ™ehrada. Na obou je možné i koupání a provozování vodních sportů, té Vranovské se dokonce říká „Moravský Jadran“. Pobyt nedaleko zámku Lednice si tak můžete oživit i rekreací u vody, a pokud jej chcete porovnat s Vranovem nad Dyjí, můžete zavítat i do areálu zámku, kde se natáÄely dvÄ› Äeské pohádky AndÄ›lská tvář a Nesmrtelná teta.

Řeka Dyje se za BÅ™eclaví stáÄí jižním smÄ›rem a tvoří hranici s Rakouskem, a po nÄ›kolika kilometrech se vlévá do Å™eky Moravy, a tak pak následnÄ› nedaleko Bratislavy tvoří významný přítok Dunaje. Výhodou ubytování v Lednici je právÄ› jeho poloha, lze odtud vycestovat na Slovensko, do MaÄarska a Rakouska a pobyt si tak opÄ›t zpestÅ™it dalšími krásnými zážitky.

About the author