Refinancování jako krok k lepší hypotéce

Refinancování hypotéky je mnohé velkou neznámou, to ale neznamená, že je potřeba se tohoto kroku obávat. Je tomu právě naopak, správným refinancováním stávajícího hypotečního úvěru lze totiž jenom ušetřit, případně získat výhodnější podmínky pro splácení. Refinancování hypotéky však podléhá celá řada faktorů, které ho mohou ve výsledku spíše znevýhodnit. Na co se tedy před koncem fixace zaměřit? Jak správně refinancovat stávající úvěr?

Kdy je ta správná doba na refinancování?

Refinancování hypotéky není nic jiného než splacení stávajícího úvěru úvěrem novým, který by měl být sjednán pro dlužníka za výhodnějších podmínek. Z toho jasně vyplývá, že refinancování přichází v úvahu ve chvíli, kdy dlužníkovi jiný bankovní či nebankovní subjekt nabídne výrazně výhodnější podmínky. V současnosti je možné stávající úvěr splatit předčasně kdykoliv, ovšem v době, kdy je úvěr spjat s pevně stanovenou úrokovou sazbou přeci jenom o něco výhodněji. Během doby fixace je totiž předčasné splacení hypotečního úvěru zcela zdarma, bez sankcí a poplatků. Pokud se tedy dlužník rozhodne odejít ke konkurenci, je ideální doba právě před koncem fixního období úrokové sazby.

podpis smlouvy

Přibližně tři měsíce před vypršením doby fixace je dlužník obeznámen věřitelem s novou nabídkou na další fixní období. Pokud nabídku akceptuje, pokračuje ve splácení dále za standartních podmínek, v případě, kdy mu ale nová nabídka nevyhovuje, je nejvyšší čas přemýšlet o refinancování.

balíček peněz

Mnoho lidí však aktuální nabídky hypotečních úvěrů příliš nesleduje a tak možná zbytečně splácí nevýhodný úvěr. Je tedy v zájmu dlužníka se před koncem fixačního období o nabídky jiných bank zajímat a v případě, kdy jiná bankovní či nebankovní společnost nabídne výrazně výhodnější úvěr, neotálet a refinancovat ještě před koncem fixace. Správným refinancováním je totiž možné ušetřit i několik tisíc ročně.

About the author