Co dělat v případě, že je naše dítě šikanováno

V posledních letech začíná být věnováno stále více pozornosti dětské šikaně. Ta probíhá především na škole, a to z toho důvodu, že oběť zkrátka nemá možnost někam utéct či se oněm spolužákům vyhnout. A je to větší problém, než si je mnoho lidí, včetně rodičů, ochotno přiznat. Školy samotné to až donedávna také nechtěly příliš řešit, a to především z toho důvodu, že to na ně vrhalo špatné světlo. Mnohem lepší bylo předstírat, že u nich se nic takového neděje. Že tento přístup je nejen chybný, ale také děti poškozuje, asi není potřeba dodávat.

 

šikanované dítě

 

Dobrá, ale co můžeme dělat v případě, že je to právě naše dítě, které se stalo obětí šikany? To rozhodně není jednoduchá otázka a je potřeba k ní přistupovat velmi individuálně a především s citem. Přesto je rozhodně nutné jednat, neboť dlouhodobá šikana velmi často zanechá na dítěti trvalé následky. V první řadě je nutné si uvědomit, že nemusí být jen fyzická. Zvláště mezi děvčaty převládá více ta psychická. Ovšem i ona může být stejně zraňující, a mnohdy dokonce ještě více, než klasické bití. Není tedy na místě ji podceňovat.

 

šikanované dítě často není přijato do kolektivu

 

V první řadě je dobré kontaktovat školu, ideálně rovnou třídního učitele a uvědomit jej o tom, co se v jeho třídě děje. Je samozřejmě dobré požadovat nápravu, avšak zde je dobré mít na paměti, že ti, kteří šikanují, budou z problémů, které jim díky tomu vzniknou, vinit právě vaše dítě, a je možné, že se jeho situace může ještě zhoršit, zvláště pokud nebyl trest dostatečný. Je proto nutné trvat na skutečně účinných opatřeních.

 

Pokud je to možné, je dobré kontaktovat také rodiče oněch dětí. I ti totiž mohou pomoci, i když obvykle jim chování jejich potomků příliš nevadí. V případě, že všechna opatření selžou a situace se nezmění, nezbude vám nic jiného, než své dítě dát do jiné školy. Jistě, není to jednoduchý proces, avšak čerstvý start mu rozhodně pomůže. A to by mělo být to, o co nám jde v první řadě.

About the author