Seznamte se se suplementy

Pokud začínáte posilovat, jistě jste si v posilovně u baru řekli, k čemu všemu tam ty nápoje, shoty a drinky vůbec jsou. Proto se dnes seznámíte s několika pojmy, které vám mohou být cizí. Nic z toho však není špatné pro použití. Nejedná se o steroidy, ani o nezdravé přípravky. Naopak s nimi podpoříte růst a regeneraci.
 čínka a potraviny
Carnitine
Neboli L-Carnitine je látka pomáhající spalování tuků. V určitém množství je tělo schopné si látku vytvořit. Podporuje přenos mastných kyselin k buněčné mitochondrii. Využívá se jako zdroj energie, tudíž vám zmírňuje únavu, ale také pomůže v regeneraci svalů.
 
Kreatin
Sloučenina glycinu, argininu a methioninu. Tělo si dokáže 2g kreatinu samo vyrobit, nicméně uskladněno v těle máme přibližně 120 g, především v mozku a játrech. Kreatin je nejvhodnější pro sportovce v rychlostních sportech nebo pro krátkodobou zátěž s velkou svalovou kontrakcí. Pomáhá i v růstu svalů, proto se občas přidává jako složka šampónu. Je třeba při něm vypít větší množství vody, abyste se nesetkali se žaludeční křečí. V jiném případě však přináší samé benefity v podobě správné funkce těla.
 
Protein
Kdo by neznal protein. Jsou základní stavební jednotkou v těle, jsou složeny z aminokyselin a tělo bez nich nemůže existovat. Pomáhají při tvorbě svalové hmoty, snižují nadváhu, vyživují šlachy, svaly a kosti. Také chrání svaly při výkonu. Nejlépe jej sportovci získávají skrze nápoje z bílkovin syrovátkového typu.
 dóza s moukou
BCAA
Esenciální aminokyseliny, neboli BCAA, jsou jednou ze složek každého svalu. Tělo si je však neumí vytvořit samo, proto se dá získávat buď správným jídelníčkem, nejčastěji z masa. Nebo, obzvlášť pro sportovce, se vyrábí shoty a BCAA v prášku. Zvyšují hladinu energie a pomáhají při regeneraci svalů, což je jedna z nejdůležitějších funkcí pro sportovce. Také chrání svalstvo. BCAA se skládají v poměru 2:1:1. Největší množství má L-Leucin díky největšímu významu. Dále se BCAA skládají z L-Isoleucinu a L-Valinu.
 
Magnesium
Poslední látkou je magnesium, neboli hořčík. Přispívá ke správné funkci metabolismu a mineralizaci kostí. Také pomáhá při vzniku svalových kontrakcí.

About the author