Jak se starat o myčku na nádobí?

Myčku nádobí není potřeba složitě představovat. U spousty domácností je tento pomocník každodenní součástí života v kuchyni. I když by se mohla na první pohled zdát obsluha tak přímočarého spotřebiče triviální, najde se spousta hospodyněk, které dělají základní chyby, díky kterým trpí myčka a nádobí se dostatečně neumyje.
 Vnitřek myčky nádobí
Myčka nám při správném používání dokáže ušetřit spoustu času, ale i energie. Aby však vše proběhlo tak jak má a mycí cyklus byl skutečně úsporou oproti běžnému mytí ve dřezu, je potřeba nastavit nejenom správný program mytí, ale i nastavení správné teploty a délky mycího cyklu. Ty nejmodernější myčky pak mají i program, který šetří životní prostředí a dokáže umýt třeba jen nádobí v jedné polovině zásobníku.
 
Rozhodně se nespoléhejte na to, že programy, které trvají kratší dobu, jsou o to úspornější. Myčka si naopak vykompenzuje kratší dobu mytí větší spotřebou vody a vyšší teplotou. Větší pozornost proto věnujte programům, které jsou označené zkratkou EKO, ty sice bývají o něco delší, ale vystačí si s daleko menším množstvím spotřebované vody.
 
Pokud chcete, aby bylo nádobí umyté opravdu důkladně, je potřeba si vždy přečíst pokyny v příbalovém letáku přímo od výrobce. Stejně opatrně postupujte i v případě použití leštidla, které může při špatném množství způsobit nevzhledné skvrny na skle. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, zaměřte se na výrobky, které dokážou vodu zjemnit většinou za pomoci speciálních solí.
 Tablety do myčky nádobí
Jedině čistá myčka vám zajistí opravdu čisté nádobí. Minimálně dvakrát do roka ji proto zapněte naprázdno s vhodným čističem myčky a nezapomínejte ani na pravidelné proplachování filtru horkou vodou. Čas od času se vyplatí vyčistit i skvrny, které se schovávají za těsněním. Ty sice nejsou na první pohled vidět, ale právě za těsněním se shromažďuje velké množství nečistot.

About the author