Zhodnoťte, jestli není čas na to – říct dětem pravdu

Milosrdné lži jsou pro děti často nutnost, po které rodiče sahají.Lhaní není lhaní, pokud se jedná o první zkušenost s něčím, co dítě nedokáže ještě díky pravdě vstřebat a důkladně pochopit.
Někdy jsou však lži pozitivním a radostným přístupem k tomu, aby se děti na něco velkého a velkolepého těšily a měly z toho zážitek na celý život. Ale i s takovou lží musíte jednou vyjít ven a je lepší, když to budete vy, kteří jste jim ji naservírovali než někdo cizí.
mikuláš čert anděl
Jaké jsou nejčastější lži, které jsou představované dětem jako ty přívětivé?
1.     Ježíšek– tolerantní podoba toho, jaké kouzlo přináší rodiče. Ovšem i taková lež se neobejde bez stresu, výmluv a vymýšlení, které musí rodiče každý rok absolvovat. Na Ježíška věří už v dnešní době jen skutečně malé děti, ale s nástupem školky, byste už měli vašemu dítěti dát na známo, že za Ježíška se vydáváte vy, aby mu to pak nebylo líto v případě, že jiné dítě to ví dříve než ono.
2.     Mikuláš a čerti– pro potřeby toho, aby vaše dítě nezlobilo, můžete využít váš triumf s čerty a Mikulášem, ale ani tato báchorka vám nevydrží dlouhou dobu, obzvláště v případě, že svému dítěti nepříjemným zážitkem s čertem vyvoláte jen trauma, které ho bude pronásledovat. Už v době, kdy vaše dítě navštěvuje školku, ho obeznamte se skutečností.
3.     Zoubková víla– podobně jako u Mikuláše, se tato povídačka pokládá za pozitivní na dítě díky odměně, kterou získá po návštěvě zubaře nebo vypadnutí prvních zoubků. Avšak její podoba má jednu velkou nevýhodu, která si hodně protiřečí. Dávat za vypadlé zoubky dětem sladkosti, po kterým jim vypadnou další – nemá přece žádný hlubší smysl. Raději řekněte svým dětem to, že tato bytost neexistuje už od malička.
zoubková víla
4.     Kouzlo početí– otázku, jak na svět přichází děti, slyší rodiče od svých potomků už poměrně brzy na to, aby byly vůbec schopné pochopit vše, co by jim jejich rodiče díky pravdě pověděli. S příchodem školy se seznámí postupně se skutečností, jak funguje lidské tělo, ale do té doby není vhodné zatěžovat dětskou mysl skutečností,jak tomu doopravdy je. Postačí, když jim řeknete, že se musí mít maminka a tatínek velmi rádi, aby se jim narodilo miminko.
5.     Pravda o vás samotných– většina rodičů před svými dětmi do poslední možné chvíle schovává fakt, že byli jednou také dětmi, které vyvedly kdejaké lumpárny a ne vždy rozumné věci. Lhát jim o tom, že jste byli ve škole vzorní žáci, chodili v 10 večer domů i v pubertě a měli první sexuální styk až někdy na výšce – je sice výchovné, ale ne vždy to přináší ovoce. Někdy se můžou i z vašich chyb poučit daleko více než z toho, kdyby je udělaly samy.

Nezařazené

About the author