Sestavit si rozpočet není vůbec těžké

Může se vám zdát, že rozpočet je něco, na co nemáte nervy. Že nevíte, jak na to. Že je to příliš složité. Opak je pravdou. Stačí, když si vezmete papír, tužku, kalkulačku a výpis z vašeho účtu. Nepodceňujte to, protože bez úspěšného rozpočtu neušetříte ani korunu.
 pokladnička ze sklenice

Krok číslo jedna – příjmy

Napište si na papír veškeré příjmy všech členů domácnosti. Zařaďte tam jak stálé příjmy, tak i brigády, dávky a cokoli dalšího. Ve chvíli, kdy zjistíte, jaký máte přesný měsíční příjem, tak můžete přejít k dalšímu kroku a posunout se v rozpočtu dál.
 

Krok číslo dvě – výdaje

Je logické, že když máte příjmy, tak máte i výdaje. Ty můžeme dělit do dvou kategorií na fixní a variabilní. Jsou věci, za které jednoduše musíte každý měsíc platit a platíte stále stejnou částku a potom věci, u kterých se to mění a u kterých máte větší šanci své výdaje snížit. Mezi neměnné výdaje zařaďte:
·         nájemné nebo splátky hypotéky či jiných půjček,
·         zálohy na veškeré energie,
·         bankovní poplatky,
·         účet za telefon a internet,
·         pravidelné úspory (doporučuje se 10 % z měsíčního příjmu).
 kalkulačka s oranžovými tlačítky
Rozhodně nezapomínejte započítat i úspory. Ideální je oddělit je ihned ve chvíli, kdy vám přijde výplata. Vytvořte si u banky spořící účet a ideálních 10 % ze mzdy si tam posílejte. Jen tak je neutratíte a budete si postupně šetřit nejen na nečekané výdaje, ale možná i na dovolenou.
 
Variabilními výdaje jsou především nákupy potravin, oblečení, knih a dalších věcí. Zařaďte do seznamu také návštěvy kina, restaurací, koncertů a dalších služeb. Nejlepší je zapisovat si všechny výdaje alespoň po dobu jednoho měsíce. Jistě vás překvapí, kolik utrácíte za nepotřebné maličkosti.
 

Máte dost vysoké příjmy pro své výdaje?

Odečtěte od sebe příjmy a výdaje a zjistěte, jak na tom jste. Pokud jsou výdaje vyšší než příjmy nebo chcete víc ušetřit, zamyslete se nad tím, které položky můžete ze seznamu vyškrtnout a přestat za ně utrácet. Anebo si najděte další zdroj příjmu. V případě, že jsou vaše příjmy vyšší než výdaje, tak gratulujeme. I tak můžete přehodnotit vše, za co platíte a zbavit se nepotřebného.

About the author