Kniha o mašince Tomáš pro nejmenší děti vznikla před 80 lety

O lidech, kteří mají kladný vztah k železnici a železničnímu modelářství, se říká, že jsou dobře „uzemnění“, a poměrně klidní a vyrovnaní. Dovedou si plně vychutnat jízdu vlakem, která je takřka oproštěna od chaosu běžného silničního provozu. Cestování vlakem je také poutavější, vzhledem k tomu, že železniční trať je mnohem více propojena s okolní krajinou, a že není dojem ze samotné jízdy ovlivněn rušivými vlivy protijedoucích automobilů.

parní lokomotiva

Darujte svým dětem knihu s železniční tématikou

Proč kniha – tištěné papírové knihy patří dlouhá léta do základního vybavení domácností a stěží byste našli domácnost, kde by se alespoň jedna kniha nevyskytovala. Jestliže si odmyslíme školní učebnice, které zpravidla příliš nemilujeme, považujeme knihu za dobrý zdroj informací. Možná právě proto rádi držíme knížku v ruce, obracíme listy, můžeme se kdykoli vrátit k jakékoli kapitole, označit si ji záložkou, zkrátka máme v rukou předmět velmi oblíbený.

jízda vlaku s parní lokomotivou

S knížkami se seznamují již malé děti, čteme jim z nich pohádky, později se samy učí číst velká písmena a samozřejmě jim předkládáme i tištěné omalovánky a kreslené pohádkové příběhy, které by je mohly oslovit a zaujmout.

Mašinka Tomáš kniha navrací své čtenáře do období poloviny dvacátého století, kdy byla železnice nejdůležitějším dopravním prostředkem, spojujícím jednotlivé státy i celé kontinenty. Tehdy se letecká doprava teprve rozvíjela a automobily se převážela jen malá část nákladu, silniční síť se teprve začala budovat, zatímco výstavba kolejí započala již v devatenáctém století.

Pohádky pro děti s ústřední postavou v podobě lokomotivy, pojmenované Thomas, si získaly velkou oblibu, že podle knižní předlohy vzniklo filmové dílo, poprvé odvysílané v roce 1984. Úspěšnost filmového zpracování je velmi vysoká, vznikly již téměř dvě desítky sérií a jejich tvorba probíhá dodnes.

About the author