3D tisk nachází uplatnění v řadě odvětví

Připadá vám 3d tisk jako nová technologie, která je známá teprve několik málo let? Možná budete překvapeni, že vůbec první zmínky o vícerozměrném tisku pochází již z 80. let minulého století. Samotná technologie je pak patentována více než 30 let. Je to však pochopitelné, tato technologie byla dlouho v plenkách a globálního rozmachu dosahuje až nyní. Už dávno totiž neplatí, že 3D tisk je doménou jen velkých průmyslových společností a jejich vývojářů a konstruktérů, 3D tiskárny se pomalu ale jistě začínají objevovat i v domácnostech. Základní model se v současnosti pohybuje kolem 10 000 korun a 3D tisk se tak stává stále dostupnější i pro běžné smrtelníky. Je ale potřeba poznamenat, že 3D tiskárna může vyhotovit jen objekt, který je předtím navržen ve speciálním modelovacím programu. Pokud tedy neovládáte žádný grafický program, který by modelování ve 3D umožňoval, 3D tiskárna asi nebude nic pro vás. Pojďte se společně s námi podívat na historii 3D tiskáren a zjistit, jak tato technologie vůbec funguje a co umí.

3D tisk

Jak funguje 3D tisk a co od něho očekávat?

3D tisk v současné době nachází využití v řadě odvětví, jako je třeba lékařství, automobilový a strojní průmysl, design či architektura. Jedná se o technologie, která dokáže z digitální předlohy vytisknout fyzický 3D model se stejnými parametry. Při tomto procesu dochází k vrstvení materiálu, který se jinak nazývá jako aditivní. Výsledný produkt tak vzniká z materiálu, který je na sebe vrstven a lepen v jednotlivých vrstvách.

3D tiskárna

Zakázkový 3D tisk na míru

Mnoho firem u nás se na 3D tisk již v současnosti specializuje a není tak nutné hned investovat do drahé 3D tiskárny. 3D tisk plzeň nabízí 3D tisk za pomoci pryskyřice, která je tvrzena světlem za pomoci laseru či digitálního projektoru. 3D tisk z pryskyřic patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější variantu 3D tisku.

About the author